Mateusz Neumann

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądają 12 wpisy - 1 przez 12 (z 12 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Błąd przy przełączeniu skórki Mirage 2 #164

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Dzień dobry. Niestety nie potrafię odtworzyć Pańskiego błędu. U mnie próba wywołania de.saumya.mojo:gem-maven-plugin:1.0.6:exec kończy się po prostu wygenerowaniem pliku main.css (write styles/main.css).

  Czy jest Pan pewien, że postępuje zgodnie z krokami opisanymi w http://pon.edu.pl/images/dspace/ceon-dspace-step-by-step.pdf ? Jeśli tak, proszę spróbować dwóch rzeczy:

  1. oczyścić zawartość repozytorium mavenowego (pod Linuxem zazwyczaj będzie to równoznaczne z wydaniem polecenia rm -rf ~/.m2/repository/)
  2. uruchomić proces budowania Mirage2 (mvn package -Dmirage2.on=true) z opcjami zwiększającymi ilość komunikatów (o błędach), które generuje (opcje -e i -X) — może to naprowadzi nas na właściwy trop.

  pozdrawiam

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 lata, 7 miesiące temu przez  Mateusz Neumann.
  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #146

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Świetnie. Dzięki za wskazówki

  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #143

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Ponadto za użyciem osobnego serwisu OAI przemawia jeszcze fakt, że klient OAI użyty w ORPD nie ma chyba opcji wyboru zbioru (set) pobieranych prac, a więc ORPD próbowałby pobrać wszystkie prace w Waszym repozytorium (inna sprawa czy by mu się to udało z powodu wymagań odnośnie metadanych).

  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #142

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Czyli faktycznie z rozsądnych rozwiązań pozostaje tylko drugi serwis…

  FYI. W DSpace 6.x póki co sprawa wygląda dokładnie tak samo:

  OAI provides no authentication/authorisation details, although these could be implemented using standard HTTP methods. It is assumed that all access will be anonymous for the time being.

  A question is, is all metadata public? Presently the answer to this is yes; all metadata is exposed via OAI-PMH, even if the item has restricted access policies. The reasoning behind this is that people who do actually have permission to read a restricted item should still be able to use OAI-based services to discover the content. But, exposed data could be changed by changing the XSLT defined at [dspace]/config/crosswalks/oai/metadataFormats.

  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #140

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Na poziomie serwera WWW można zablokować dostęp wyszukiwarkom korzystając z pliku robots.txt (pisałem o tym wczoraj w mailu). Inna sprawa, że „rozbójnicze pająki” mogą zawartość tego pliku ignorować. Nie jest to więc rozwiązanie zapewniające wystarczające bezpieczeństwo.

  Spróbuję w tym tygodniu jeszcze sprawdzić jak zachowuje się serwis OAI w DSpace 5.x. Wydawało mi się, że brał już pod uwagę konfigurację uprawnień (autentykacji/autoryzacji), ale jeszcze to sprawdzę.

  Jeśli OAI w najnowszej wersji nie używa mechanizmów ograniczania dostępu, wówczas faktycznie najwygodniejszym rozwiązaniem będzie uruchomienie dwóch serwisów OAI.

  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #135

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  … jeśli DSpace ma służyć jako źródło importu danych do ORPD za pośrednictwem protokołów OAI-PMH i OAI-ORE, a nie chcecie Państwo udostępniać tych danych „całemu światu”, należy ograniczyć dostęp do serwisu obsługującego protokoły OAI w DSpace tylko serwerom ORPD. Pisze zresztą o tym również autor dokumentu „ORPD – Źródła danych i zasilanie danymi”:

  W przypadku pobierania prac z archiwum uczelnianego używana jest autoryzacja wg. Numerów IP, uczelnia uzyskuje informację z jakiego IP będzie łączyć się ORPD i umożliwia mu korzystanie ze swoich zasobów.

  Aby uruchomić autoryzację wg. numerów IP w DSpace należy postępować zgodnie z krokami opisanymi w tej części dokumentacji DSpace 3.x lub analogicznej w przypadku używania DSpace 5.x.

  W skrócie należałoby:

  • skonfigurować „Stackable Authentication” w DSpace: plugin.sequence.org.dspace.authenticate.AuthenticationMethod = org.dspace.authenticate.IPAuthentication, org.dspace.authenticate.PasswordAuthentication
  • utworzyć grupę np. ORPD, z przypisanym do niej adresem IP, np.: ip.ORPD = 10.1.2.3
  • nadać tej grupie prawo do odczytu „zamkniętego” zbioru/kolekcji (w zakładce „Przypisz role” formularza edycji kolekcji)

  Nie jestem pewien czy wyjaśniłem Pańskie wątpliwości – w razie czego proszę pytać dalej

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lata, 8 miesiące temu przez  Mateusz Neumann.
  w odpowiedzi na: Indeksowanie przez wyszukiwarki a zbiory zastrzeżone #134

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Cześć

  Dowiedziałem się jak od strony technicznej może wyglądać proces importu danych do ORPD. Jest opisany w tym dokumencie. Znalazłem również dokumentację importu masowego przygotowaną przez autorów implementacji. Do ORPD dane można wprowadzać na trzy sposoby:

  1. za pomocą interfejsu WWW
  2. za pomocą interfejsu typu „PUSH”
  3. poprzez udostępnienie serwera OAI

  O ile dwa pierwsze sposoby w żaden sposób nie dotyczą DSpace (nie wymagają żadnej ingerencji w konfigurację Państwa serwisu) gdyż wprowadzanie danych do ORPD odbywa się bądź „ręcznie”, bądź poprzez import „paczek” zapisanych zgodnie z udokumentowanym formatem plików, o tyle trzeci sposób wymusza pewne otwarcie dotychczas zamkniętego przez Państwa zbioru.

  Czy faktycznie zamierzacie Państwo skorzystać z trzeciej opcji? Czy planujecie udostępniać dane za pośrednictwem serwera OAI?

  w odpowiedzi na: Zgodność repo z OpenAIRE #128

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  I jeszcze jedna ciekawostka (?): Simple Dublin Core nie jest jedynym możliwym formatem zapisu metadanych stosowanym w obsłudze OAI-PMH w DSpace. Listę dostępnych formatów można obejrzeć – dla Lectorium pod adresem http://repozytorium.lectorium.edu.pl/oai/request?verb=ListMetadataFormats, natomiast przykładowy rekord zawierający metadane zapisane w formacie DIM (DSpace Intermediate Metadata) znaleźć można pod adresem http://repozytorium.lectorium.edu.pl/oai/request?verb=GetRecord&metadataPrefix=dim&identifier=oai:repozytorium.lectorium.pl:item/665. Warto zauważyć, że nazwy pól zmieniają się w zależności od przyjętego formatu i tak autor w OAI_DC znajdzie się w polu dc:creator, ale już w DIM będzie to dc.contributor.author, w MARC natomiast author, w ETDMS – creator, w XOAI – dc.contributor.author i tak dalej.

  w odpowiedzi na: Zgodność repo z OpenAIRE #127

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Krótko: wyświetlanie dc.creator zamiast dc.contributor.author bierze się z przyjętego standardu zapisu metadanych (Simple Dublin Core).

  Dłużej: Standard Simple (Simplified) Dublin Core nie posiada pola „author”, są natomiast:

  • contributor opisany tak: An entity responsible for making contributions to the resource,
  • creator opisany tak: An entity primarily responsible for making the resource (podkreślenie moje).

  Z powyższego wynika, że pole dc.creator nieco lepiej odpowiada roli autora.

  w odpowiedzi na: Zgodność repo z OpenAIRE #124

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Podpowiedzi ciąg dalszy. Przetestowałem repozytorium AMUR na konto zgodności z wytycznymi OpenAIRE 2.0 (pisała Pani, że Driver „przechodzi”). I znalazłem następujące niezgodności (wypisałem tylko Mandatory – wymagane):

  Jeśli ma Pani jakieś pytania o pozostałe (Recommended – zalecane) elementy, w których występują „czerwone znaczki”, służę pomocą. Łatwiej mi odnieść się do konkretnego problemu.

  w odpowiedzi na: Zgodność repo z OpenAIRE #121

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Przepraszam, źle zrozumiałem Pani pytanie. Wywnioskowałem z niego, że zupełnie niczego jeszcze Państwo nie próbowaliście, dlatego odpowiedź była dość ogólna. Skoro jest inaczej, postaram się w paru zdaniach napisać o swoich doświadczeniach.

  1. Pierwszą czynnością, którą wykonałem było założenie konta w serwisie walidatora, można to zrobić pod tym adresem.
  2. Następnie przygotowałem proces sprawdzania poprawności używając walidatora. W szczegółach wygląda to (w obecnej wersji) tak:
   • Manually Enter a Base Url(*): https://depot.ceon.pl/oai/request
   • Select guidelines: OpenAIRE For Literature Repositories (Basic – ex DRIVER) – to najmniej „wymagająca” wersja wytycznych OpenAIRE, w kolejnych krokach można próbować z kolejnymi wersjami
   • View/Select Rules: for Content, for Usage – warto zaznaczyć od razu oba parametry
   • Number of records: All – zwykle tak wpisywałem, ale oczywiście obowiązuje tu pełna dowolność
   • Set: All Sets – jak wyżej
   • Would you like to group your results by a specific record’s field: No
  3. Uruchomienie procesu walidacji i czekanie na wyniki – informacja o zakończeniu sprawdzania poprawności powinna przyjść mailem
  4. Dalszy ciąg pracy zależy od wyników walidacji
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 lata, 11 miesiące temu przez  Mateusz Neumann.
  w odpowiedzi na: Zgodność repo z OpenAIRE #118

  Mateusz Neumann
  Klucznik

  Najlepiej zacząć od przejrzenia wskazówek OpenAIRE. Następnie spróbowałbym po prostu uruchomić sprawdzanie zgodności korzystając z walidatora OpenAIRE.

Przeglądają 12 wpisy - 1 przez 12 (z 12 w sumie)